The Texas Constitution establishes the Commission on Judicial Conduct as a 13 member body. Its members, who receive no pay for their service, serve six-year terms. The members of the Commission include:

  • Six judges appointed by the Supreme Court of Texas, one from each of the following court levels: appellate, district, county court at law, constitutional county, justice of the peace, and municipal;
  • Two attorneys appointed by the State Bar of Texas, who are not judges; and
  • Five citizen members appointed by the Governor, who are neither attorneys nor judges.

All appointments are from varying appellate districts of the state, except that the citizen members, justice of the peace and judge of the municipal court are selected at large. The Texas Senate confirms all appointees.

Officers

CHAIR

Hon. Valerie E. Ertz
Public Member, Dallas
Appointed By Governor
Term Expires:11/19/2017

VICE-CHAIR

Hon. Douglas S. Lang
Appellate Court Justice, Dallas
Appointed By Texas Supreme Court
Term Expires:11/19/2019

SECRETARY

Hon. Ricky A. Raven
Attorney Member , Houston
Appointed By State Bar of Texas
Term Expires:11/19/2017

Members

Name
Position
Location
Appointed By
Term Expires
Ms. Patti H. Johnson
Public Member
Canyon Lake
Governor
11/19/2017
Ms. Martha Morales Hernandez
Public Member
Diboll
Governor
11/19/2015
Ms. Diane De La Torre Threadgill
Public Member
Midlothian
Governor
11/19/2015
Mr. Demetrius K. Bivins
Attorney
Houston
State Bar of Texas
11/19/2019
Hon. Orlinda L. Naranjo
District Court Judge
Austin
Texas Supreme Court
11/19/2017
Mr. David M. Russell
Public Member
Dripping Springs
Governor
11/19/2019
Hon. David M. Patronella
Justice of the Peace
Houston
Texas Supreme Court
11/19/2021
Hon. David C. Hall
County Court at Law
Sweetwater
Texas Supreme Court
11/19/2021
Hon. Catherine N. Wylie
Municipal Court Judge
Houston
Texas Supreme Court
11/19/2021
Hon. Tramer J. Woytek
County Judge
Hallettsville
Texas Supreme Court
11/19/2017